9 milyon yıllık kanyonun sahipleri geldi


 • Baskil ilçesi sınırlarında Karakaya ile Keban Barajı’nın bağlantı kolu olan bölgede yakın zamanda keşfedilen en az 9 milyon yıl öncesine ait olduğu değerlendirilen Saklıkapı ve Karaleylek kanyonlarının turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Bir taraftan tescil ve iskele yapımı devam eden bölgeye günü birlik ziyaretçiler de geliyor. Kanyonlardan Karaleylek’in asıl misafirleri olan kara leylekler, bu sene de geldi.
  Geçtiğimiz yıl sadece bir çift görülen leyleklerin sayısının bu yıl 10’a yükseldiği öğrenildi. Kaya oyuklarında yuvalarında yavrularını büyüten kara kara leylekler, gazeteciler tarafından görüntüledi. Leyleklerin geldiğini duyan bazı vatandaşlarda tekneyle kanyonu gezerek leylekleri görme imkanı buldu.

  SAYILARI ARTIYOR

  Karaleylek Kanyonu’nu gezmeye geldiklerini belirten Sedat Yıldırım isimli vatandaş, “Kara leylekleri gördük. Beyaz leylekleri gördük ama kara leylekler farklı. Bir tane büyük, 8- 10 tane yavru gördük. Gerçekten farklı bir deneyimdi. Elazığ için turizme kazandırılması için güzel bir şey. Kanyon da gayet güzel. Bu yılda 8 ile 10 arası yavru olduğunu öğrendik. Geçen seneye göre daha fazla olduğunu tespit edebildik. Bizlerde sivil toplum kuruluşları olarak bu türlerin korunması ve yaşatılması adına elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti göstermeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.(İHA)
  9 milyon yillik kanyonun sahipleri geldi 0 QixOhdM3 - 9 milyon yıllık kanyonun sahipleri geldi

  Kaynak: Sözcü  Etiketler
 • Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.