Kaplıca Tedavisi Kaç Gün Olmalıdır?

 • Uyarı! Bu yazı 24.02.2018 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

  Kaplıca Tedavi Süresi ara vermeden  21 banyo kürüdür.
  Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyolu kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür. Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir.

  Kaplıca tedavisinin çok uzun süre devam etmesi de sakıncalıdır. Hastanın alıştığı bir çevreden ayrı, disiplinli ve yorucu tedavilerle geçen bir hayat tarzı, hastalarda ruhi bunalımlar yaratabilir. Hastalar, içme ve kaplıcalara karşı bir tiksinti ve isteksizlik duymaya başlar. Önemli görülen hastalıklarda, tedavi süresini, çoğunlukla kaplıca hekimi ayarlayabilir. Her hastanın durumu değişik olduğundan, tüm hastalara aynı süre ve aynı çeşit tedavinin uygulanamayacağı açıktır.

  Her insanın sıcağa dayanıklılığı farklı olabileceğine göre bu konuda bir süre tayin edilmesi hususunda en doğru seçim doktor tavsiyesine göre hareket etmektir.

  Kaplıcaya tok karına girilmesi sakıncalıdır.

  O halde banyoya ilk gün dayanabilecek sıcaklıkta beş dakika girilir. Sonra banyo süresi ve sıcaklığı artırılır. Tedavi amaçlı banyo süresi en çok 20 dakikadır.(Yalnız spondinozlu hastaların ılık suda bir saat kaldıklarında kaplıcadan daha çok yararlandıkları saptanmıştır.)

  Kaplıca tedavisi bütün dünyada genel olarak 2 hafta kabul edilmiştir.

  İlk hafta vücudun alışması için tek kullanım yapılırken, sonraki hafta günde 2 defa kaplıca kullanımı ile 21 banyo kürü tamamlanmaktadır.

  https://www.taraklidadevremulk.com  Etiketler
 • Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.