Neden Tuz Odası? Tuz Odasının Faydaları Nelerdir?

 • Uyarı! Bu yazı 24.02.2018 tarihinde yazıldı. O günden bu güne bir çok şey değişmiş ve yazı geçerliliğini yitirmiş olabilir.

  Tuz Odası 4 hedefe etki eder: Tuz Odaları Genellikle tek veya iki odalı olarak tasarlanırlar. ek odalı sistemlerde halojeneratör hasta odasına yerleştirilir. İki odalı sistemlerde ise hasta odasından ayrı olarak halojenaratörün veya kontrol panelinin olduğu operatör odası bulunur. Hasta odasının yapısında hasta alma kapasitesi göz önüne alınmalıdır. Kişisel hijyen ve yeterli havalandırma için kişi başına 4 m3 hacimden daha az ortam olmamalıdır. Odanın büyüklüğü konusunda ise bir sınırlama yoktur ancak en iyi verim aralığında olması için odanın 150 m3 den daha fazla hacimde olması önerilmemektedir. Sağlık personelinin prosedürü kontrol etmesi açısından bu tür sistemler daha uygundur. Sistemlerin teknik kapasiteleri hasta odasının -her bir bölüm kendi mikroklima ortamını sağlamak koşulu ile bölümlerden oluşmasına olanak sağlar.  Hasta odasındaki duvarlar, dekoratif elemanlarla birlikte, eşsiz bir teknoloji yardımıyla doğal tuz ile kaplanır. Tuz kaplı duvarlar estetik durmasının yanında ses yalıtımını, sıcaklığın ayarlanmasını, odadaki nemi ve aerosol ortamının bakterilerden arınmasını sağlar. Hastanın bulunacağı oda genellikle aydınlatma, ses ve video sistemleri ile donatılır. Bu sebeple hastalar konforlu koltuklarda oturarak kendisi için hazırlanan bu odanın tadını çıkartabilir. Hasta odasındaki tuz aerosolü halojeneratör aracılığı ile oluşturur. Tek odalı sistemlerde ise halojeneratör direk olarak hasta odasında bulunur.

  TUZ ODASININ FAYDALARI
  Her yaştan insanlar Tuz Terapisinden yararlanabilir. Krili hava ve tozlu alanlarda çalışan kişiler için özellikle yararlıdır. Çünkü bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalanmayı önler, vücudun zararlı toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur.

  Tuz Odasının Terapötik değeri kanıtlanmış olduğundan aşağıdaki rahatsızlıkları olan kişilere yarar sağlayacaktır:
  Solunum hastalıkları
  Astım
  Nefes darlığı ve göğüs sıkışması
  Bronşit
  Bronşiyal Hiperaktivite
  Bronş Tüpü İltihaba
  Akciğer Kronik İnflamasyonu
  Sinüslerin Kronik İnslamasyonu
  Soğuk Algınlığı ve Grip
  Öksürük (özellikle geceler ve egzersiz sonrası)
  Viskoz Balgam ile Öksürük
  Kistik Fibrozis
  Toz Hastalığı (Pnömokonyoz)
  Kulak Enfeksiyonları
  Anfizem
  Solunum yollarını sık akut hastalıkları
  Saman Nezlesi
  Larenjit
  Mukozal ödem
  Farenjit
  Pnömoni (Akut dönemi atlattıktan sonra)
  Mevsimsel Alerji
  Sinüzit
  Sigara içip öksürenler
  Bademcik iltihabı
  Solunum enfeksiyonları
  Rinit ve Solunum alerjileri
  Hırıltı

  TUZ TERAPİ NEDİR?
  Tuz Terapi : (Speleotherapy veya Halotherapy) doğal kuru tuz ile tamamen her yeri kaplanmış Tuz Odası’nda gerçekleştirilen bir uygulamadır.

  Bu uygulamanın solunum ve cildimizin üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Aldığımız nefes içinde mikroskobik tuz partikülleri içermektedir. Bu da vücudumuzun toksinlerden temizlenmesine yardımcı olur. Tuz terapisi güvenli ve hiç bir yan etkisi yoktur.

  Tuz partikülleri vücudumuzun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde önemli olan; negatif iyonları, pozitif iyonlar haline dönüştürür.



  Etiketler
 • Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.