Nlp Teknikleri İle Satış Yapmak – Satış Eğitimi • NLP TEKNİKLERİ İLE SATIŞ

  Açılımı Neuro Linguistic Program olan NLP, hayata bakışımıza farklı bir boyut kazandırmış ve hem kendimizi hem de iletişimde olduğumuz kişileri daha iyi tanımamıza olanak sağlamıştır.

  NLP çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.Bunlardan biri de NLP teknikleri ile satıştır.

  Aşağıda maddeler halinde NLP Teknikleri kullanarak satış hayatımızı nasıl kolaylaştırabileceğimizi yazmaya çalıştım.Bu maddeleri satış görüşmelerinde uygularsanız eminim ki daha da başarılı olursunuz.

  KENDİ KENDİNİZİ HİPNOTİZE EDİN

  Satış, dünyanın en stresli işidir ve bütün satış profesyonelleri, kariyerleri boyunca defalarca hayır cevabı alırlar. Zaman daraldığında ve satış giderek azaldığında negatif düşünceler ve kötümserlik ön plana çıkar. Olumsuz düşünceler (Bizim fiyatlarımız çok yüksek vs) defalarca ve defalarca tekrar edildiğinde hipnotik bir güce dönüşür ve bütün enerjimizi emer. Bu noktada iyi bir haber verelim: eğer düşüncelerinizi kontrol etmeyi öğrenirseniz ve kendi kendinizi hipnotize edebilirseniz, negatif fikirlerin yerini pozitiflerle değiştirebilirsiniz.

  ONLARA RÜYALARINI SATIN

  Ne satıyorsanız satın, rüyaların ve tutkuların kalbindeki özelliği bulmanız gerekiyor. Bütün satış sürecini bu tutku üzerine kurmanız lazım, insanlar kendi tutkuları hakkında konuşmaya başladıklarında, gelecekteki bir hayal dünyasına girerler. Dünyevi bütün meseleleri arkalarında bırakıp, hipnotik bir alan içine doğru yol alırlar. Tüketiciler böyle bir durumdayken fazladan bir çaba göstermenize gerek yok. Sadece bu hipnotik durumu kullanmanız yeterlidir. Tüketicilerinizi, hayalleri hakkında konuşmaları için cesaretlendirin. Eğer onları, sizin ürürnünüz ya da hizmetlerinizi aldıklarında hayallerinin gerçekleşeceğine ikna ederseniz, satın alma süreci çok kolaylaşacaktır.

  HİKAYELERİ DİNLEYİN

  Eğer bir araba satıyorsanız, müşterinizin daha önce nasıl ve neden araba aldığını öğrenmeniz gerekir. Eğer ev satıyorsanız, müşterinizin son evini nasıl aldığını bulmanız gerekir. Bunun için öncelikle sorular sormanız ve bu soruların cevaplarını dikkatli bir biçimde dinlemeniz gerekmektedir. Tüketicilerin karar verme süreçlerini çok iyi biçimde anlamanız gerekiyor. İnsanlar geçmişte nasıl hareket ettiklerini anlatmaya başladıklarında, aslında kendi hikayelerinden bahsetmeye başlarlar. Bu aslında bir ipucudur. Çünkü insanlar davranışlarını pek değiştirmezler. Daha önce nasıl satın aldılarsa, şimdi de öyle satın alırlar.

  POZİTİF ALGIYI GÜÇLENDİRİN

  Herkes kendi kendisiyle konuşur. Bilimsel araştırmalar, insanların her dakika kendi kendisine 500 kelime söylediğini gösteriyor. Eğer kendi kendimize konuşuyorsak, neden devamlı pozitif şeyler söylemeyelim? Aslında bütün eski moda pozitif düşünme teknikleri, kendi kendini onaylamayı ihmal eder.

  Satışa karşı olan davranışlarınız nedir? Bilinçli ya da değil, her gün kendinize, satışın ne olduğunu anlatırsınız. Satışta bu çok işe yarar. Kendi kendinize haftalar boyunca bazı şeyleri tekrarlarsanız, başarı oranınız giderek artacaktır. Örneğin; “Satışı seviyorum”, “Satış yapmak benim için çok kolay”, “Yeni insanlarla tanışmayı seviyorum”, “Büyük bir şirkette çalışıyorum ve çok iyi ürünler satıyorum” gibi. Tüm bunlar zihninizde pozitif bir etki bırakarak, rekabette öne geçmenizi sağlayacaktır.

  YİNELEMENİN GÜCÜNÜ KULLANIN

  Bütün hipnotik algıların temelinde tekrarlamalar yatar. Çok başarılı satış temsilcileri, kendilerini tekrar etmekten korkmazlar. Bunu en çok da yeni bir nokta üzerinde çalışırlarken yaparlar. Bu noktada yapılması gereken, şimdi söylediğinizle, bir adım önce söylediğiniz arasında çok küçük bir farkın olması gerektiğidir.
  Şu örnekte olduğu gibi: “Bu ürünü seveceksiniz”, “Bu ürünü kesinlikle çok seveceksiniz”, “Bu ürüne aşık olacaksınız”, “Bu ürünü hiçbir zaman unutamayacaksınız.”

  Reklamcılıkta, tekrarlayarak satmanın en iyi yöntem olduğunu söylerler. Radyo spotları satarken asla 1-2 tane satamazsınız. Hiç kimse bir defa radyo spotu dinleyerek, o ürünü satın almaz. En az  50 – 75 defa bir spotu radyoya girmelisiniz. Neden bir şeyleri tekrar etmek bu kadar önemlidir? Birçok insan çok kötü birer dinleyicidir. Duyduklarının birçoğunu kaçırırlar ve ancak %20’lik bir kısmını sonradan hatırlarlar. Eğer siz mesajlarınızı tekrar etmezseniz, müşterinizin onu unutması gibi bir riskle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bir şeyi yinelemek, karşınızdaki kişilerle duygusal bir bağ kurmanızı sağlar.

  HİPNOTİK HİKAYELER ANLATIN

  En güçlü ve etkili hipnotik satış tekniği hikayeler anlatmaktır. Çünkü insanlar hikaye dinlemeye başladıklarında, savunma kalkanlarını kaldırırlar. Zihinlerinde bir film izliyormuş gibi olurlar. Siz bir hikaye anlatırken, karşınızdakiler sizin bir şey satmadığınızı düşünürler. Bu taktik, bir satış görüşmesine başlamak için de kullanılabilir. Yapılan araştırmalar, hikaye anlatılan görüşmelerde satışların yüzde 20 arttığını gösteriyor.

  BÜYÜLÜ METİNLER KULLANIN

  Hipnotik metinler, genellikle akılda kalacak ve unutulmayacak kelimelerden seçilir. Örneğin “Olmak ya da olmamak…” gibi. Yaşanan en önemli sorunlardan biri satışçıların konuşmalarının ve ellerindeki metinlerin çok sıkıcı ve sıradan olmasıdır.

  Böyle bir durumda müşterilerinizin sizden uzaklaşmaları çok muhtemeldir. Bazı satış temsilcilerinin konuşma tarzları ve konuştukları şeyler son derece heyecan uyandırıcıdır. İlginç ve heyecan uyandırıcı kelimeler kullanan satış temsilcilerinin reddedilmeleri gibi bir ihtimal son derece düşüktür.

  GÜVEN BAĞI KURUN

  Güven kurma ve insan ilişkileri üzerine gerçekleştirilen birçok araştırma, bizim kendimize benzeyen insanlara karşı daha rahat güven duyduğumuzu gösteriyor. Karşınızdaki ile en hızlı biçimde güven kurmanın yöntemi, kendinizi onun yerine koymak ya da aynalama taktiğini uygulamaktır. Böylelikle aradaki farkları daha iyi görebilir ve hataları en aza indirebilirsiniz. Eğer müşteriniz ile kendinizi aynı frekansta görürseniz, müşterinizin sizi sevmemesinin tek yolu, kendisi olmaktan vazgeçmesidir. Bu imkansızdır. Güven kurmak için karşınızdaki kişiye “Ben aynı senin gibiyim” mesajını gönderin. Beden dilinizi kullanarak, duygularınız ve fikirlerinizle onunla aynı frekansa geçmeye çalışın. Bunu başarabilirseniz, müşterilerinizin bir sonraki adımda nasıl davranacaklarını ya da ne söyleyeceklerini önceden kestirme şansınız artacaktır.

  SES TONUNUZU KULLANARAK ÖNERİLERDE BULUNUN

  Bütün satış görüşmelerinde sesinizin tonuna ve kelime vurgularınıza dikkat edin. Örneğin bir psikolog, hastasına “Uyu” dediğinde, sesini mutlaka derinden gelen ve yumuşak bir vurgulama ile kullanır. Ses tonunuz ve vurgularınız, size fazladan bir güç sağlayacaktır. Başarıyı yakalamış satış profesyonellerinin hepsi, ses tonlarına büyük önem verirler. Satış yaparken farklı, ikna sürecinde farklı, bir şey isterken farklı tonlama kullanırlar: “Siz pahalı olduğunu düşündüğünüz bu spor arabayı satın aldığınızda, eşinizin ne kadar mutluuuuuuu olacağını bir düşünün.”

  Bu örnekte, “mutlu” kelimesine vurgu yapan satışçı, karşısındaki kişide mutlaka pozitif bir etki bırakacaktır. Eğer satışçımız, kelimeyi çok hızlı söyleseydi, aynı etkiyi bırakması mümkün olmayacaktı. Sesinizin tonu dinleyicideki ilgiyi tetikler ve önerilerinizi daha dikkatli dinlemelerini sağlar. Bu satış taktikleri, dünya üzerinde ürün ya da hizmetini satmak isteyen birçok firmaya ve bireye yardımcı olmuş tekniklerdir. Eğer bu taktikleri her gün kullanırsanız, bir süre sonra size hizmet etmeye başlayacaklardır. Satış bilimi, bize bu tekniklerin NLP adı altında özelleştirilmiş hallerini veriyor. Eğer bu teknikleri kullanan ve ustalaşan ilk kişilerden biri siz olursanız, rekabette bir adım öne geçmemeniz için herhangi bir neden kalmayacaktır.

  Etiketler
 • Yorumlar

  Henüz hiç yorum yapılmamış.

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

228 defa bakıldı
4 Mart 2018 tarihinde eklendi.
BENZER İÇERİKLER

Satış Nedir? Pazarlama Nedir?

1 Mart 2018
129 defa bakıldı
Hazır İstifa Dilekçesi Örnekleri ve Çeşitleri

Hazır İstifa Dilekçesi Örnekleri ve Çeşitleri

12 Mayıs 2016
2.488 defa bakıldı

Başarılı Bir Satış Temsilcisi Nasıl Olunur?

8 Mayıs 2016
5.181 defa bakıldı
Ev Ortamında Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Ortamında Çalışırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

8 Mayıs 2016
1.689 defa bakıldı